Pazar, 08 Ekim 2017 20:12

1926'da kurulan koskoca Sarayköyspor...

Denizli'nin en köklü takımlarından birisi. 3. Lig'de yıllarca mücadele etti. Onlarca spor insanı hediye etti ülke futboluna. Ben de 1 sezon futbol oynadım Sarayköyspor'da. Bu yüzden Sarayköy halkının futbola bakış açısını gayet iyi bilirim. Normalde futbolla yatıp futbolla kalkarlar. Ama Denizlispor yıllar önce ligden düştükten sonra nasıl ki Denizli halkının gönlünden de düştüyse Sarayköyspor da Sarayköy halkının gönlünden düşmenin eşiğinde; belki de çoktan düştü.

Peki neden bu hale geldi Sarayköyspor?

Türkiye futbolunda futbolun F'sinden anlamayan insanları, eline futbol topu verilse bomba diye karakola götürecek insanları kulüplere yönetici yapmak gibi bir alışkanlığımız olduğu için. Mehmet Demirkol'un müthiş bir yazısını okumuştum birkaç gün önce. Demirkol yazısında, "Federasyon başkanlığı artık profesyonel olsun. Bu işi şımarık çocukların oyuncağı olmaktan çıkaralım." demiş. Sadece federasyon başkanlığı değil, 3 büyüklerden 2. Amatör'deki takımlara kadar her yerde sorun bu. Futbolla hiç ilgisi olmayan insanları kulüplerin başına getirirseniz Denizlispor da gider, Sarayköyspor da gider, Galatasaray da, Fenerbahçe de, Beşiktaş da gider...

Artık futbolun içinden gelen insanların yöneticilik yapma zamanı geldi. Parası olan herkesin iyi yönetici, iyi başkan olacağı algısını kırma zamanı geldi.

***

Ayrıca haftalardır düşünüyorum ama bir türlü mantıklı tek bir açıklama bulamıyorum. Sarayköyspor neden hem Bölgesel Amatör Lig'de hem de Süper Amatör Lig'de takım çıkardı? Ben ve benim gibi Denizli futbolunu dert eden insanlara tek bir mantıklı açıklamanız var mı? Neden iki takıma para harcayacağınıza tek bir takıma para harcayıp güçlü bir takım kurmuyorsunuz?

Sahi Denizli Belediyespor neden Sarayköyspor'a verildi?

Muhtemelen bu sene Süper Amatör Lig'e düşecekler. Ne yapılmaya çalışıldı, açıklaması olan var mı?

***

Bu yazıyı Sarayköyspor bugün Torbalı'ya 4-1 yenildiği için yazmadım. Torbalı ligin güçlü takımlarından birisi. Ama 3 sezon önceki Sarayköyspor o dönem ligin güçlü takımlarından olan Afyon Afjet'e karşı oynadığı 2 maçtan 4 puan çıkarıp dişe diş mücadele ediyordu Bu yazıyı Sarayköyspor'un mücadele gücünü kırdıkları için yazdım.

 

Saygılarımla

Osman Özad..

 Bu sayfa toplam 1126 defa görüntülendi

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yukarıdaki güvenlik kodunu okuyamıyorsanız tıklayın